TDK Corporation MHQ0402P4N9HT000
MHQ0402P4N9HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P4N9HT000
Brief Description
FIXED IND 4.9NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P4N9HT000.pdf
Availability of MHQ0402P4N9HT000
QUANTITY
MHQ0402P4N9HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P4N9HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P4N9HT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.9nH
Tolerance±3%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P4N9HT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P4N9HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P4N9HT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P4N9HT000
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PLATE BARRIER 71.86X17.87" GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 48VDC datasheet.pdf