TDK Corporation MHQ0603P12NHT000
MHQ0603P12NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P12NHT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 240MA 1.4 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ0603P12NHT000.pdf
Availability of MHQ0603P12NHT000
QUANTITY
MHQ0603P12NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P12NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P12NHT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±3%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.4 Ohm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant3.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P12NHT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P12NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P12NHT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P12NHT000
CAP CER 1200PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 32K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC STANDARD +/-30% datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN ADAPTER 32P-32P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IGBT 650V 58A 197W TO-247N datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf