TDK Corporation MHQ0603P1N1ST000
MHQ0603P1N1ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P1N1ST000
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 1A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ0603P1N1ST000.pdf
Availability of MHQ0603P1N1ST000
QUANTITY
MHQ0603P1N1ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P1N1ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P1N1ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P1N1ST000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P1N1ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P1N1ST000 Details Description
Related parts for MHQ0603P1N1ST000
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
IC USB CTLR 2.0 2PORT AEC 56QFN datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND REEL 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf