TDK Corporation MHQ0603P1N1ST000
MHQ0603P1N1ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P1N1ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.1NH 1A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ0603P1N1ST000.pdf
Availability of MHQ0603P1N1ST000
QUANTITY
MHQ0603P1N1ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P1N1ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P1N1ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P1N1ST000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P1N1ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P1N1ST000 Details Description
Related parts for MHQ0603P1N1ST000
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
MODULE MINI-MAG 1PORT 1000BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 162 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT PG/STDF datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 40 CKTS LGT 40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf