TDK Corporation MHQ0603P1N3BT000
MHQ0603P1N3BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P1N3BT000
Brief Description
FIXED IND 1.3NH 800MA 100 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P1N3BT000.pdf
Availability of MHQ0603P1N3BT000
QUANTITY
MHQ0603P1N3BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P1N3BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P1N3BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.3nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P1N3BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P1N3BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P1N3BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P1N3BT000
CONN RING 14-16 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
PHOTO IC INFRARED 36.7KHZ W/HLDR datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .186" .145"L datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 35NS 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
HSG, REC, FREE-HANGING, SINGLE R datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 30V TO277A datasheet.pdf