TDK Corporation MHQ0603P2N7BT000
MHQ0603P2N7BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P2N7BT000
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P2N7BT000.pdf
Availability of MHQ0603P2N7BT000
QUANTITY
MHQ0603P2N7BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P2N7BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P2N7BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.7nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P2N7BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P2N7BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P2N7BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P2N7BT000
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 1400V LOPRO 4SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LM99 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IRON BULK 25W 120V 3 WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf