TDK Corporation MHQ0603P2N8BT000
MHQ0603P2N8BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P2N8BT000
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P2N8BT000.pdf
Availability of MHQ0603P2N8BT000
QUANTITY
MHQ0603P2N8BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P2N8BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P2N8BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P2N8BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P2N8BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P2N8BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P2N8BT000
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16-TSSOP datasheet.pdf
IC 3DRV/5RCV RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC BLACK .12" datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NPO 0201 datasheet.pdf
LITEPIPE 5MM YLW TRANSP 1.13"L datasheet.pdf