TDK Corporation MHQ0603P39NHT000
MHQ0603P39NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P39NHT000
Brief Description
FIXED IND 39NH 160MA 3 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ0603P39NHT000.pdf
Availability of MHQ0603P39NHT000
QUANTITY
MHQ0603P39NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P39NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P39NHT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance39nH
Tolerance±3%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq14 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P39NHT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P39NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P39NHT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P39NHT000
JUMPER-H1503TR/A2015W/X 3" datasheet.pdf
CABLE TIE EXTRA HVY WR BLK 40.1" datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOOT CABLE BREAKOUT datasheet.pdf
CBL 3POS M8 R/A SOCKET-WIRE 1.5M datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf