TDK Corporation MHQ0603P3N5BT000
MHQ0603P3N5BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P3N5BT000
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P3N5BT000.pdf
Availability of MHQ0603P3N5BT000
QUANTITY
MHQ0603P3N5BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P3N5BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P3N5BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P3N5BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P3N5BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P3N5BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P3N5BT000
TVS DIODE 300VWM 486VC SMC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A MELF datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:12 1.2GHZ 48LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
42IN DEEP CO-LO CABINET FRAME datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" WHT JACKS NI datasheet.pdf