TDK Corporation MHQ0603P4N1BT000
MHQ0603P4N1BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P4N1BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.1NH 400MA 350 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P4N1BT000.pdf
Availability of MHQ0603P4N1BT000
QUANTITY
MHQ0603P4N1BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P4N1BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P4N1BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P4N1BT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P4N1BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P4N1BT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P4N1BT000
CAP FILM 20UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 30POS .050 SMD datasheet.pdf