TDK Corporation MHQ0603P5N6ST000
MHQ0603P5N6ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P5N6ST000
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 350MA 400 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P5N6ST000.pdf
Availability of MHQ0603P5N6ST000
QUANTITY
MHQ0603P5N6ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P5N6ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P5N6ST000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P5N6ST000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P5N6ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P5N6ST000 Details Description
Related parts for MHQ0603P5N6ST000
RES 130 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VRS M5K 5/8-18X5.0 MS CONN datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL VID HD/SD 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf