TDK Corporation MHQ0603P6N8HT000
MHQ0603P6N8HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P6N8HT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P6N8HT000.pdf
Availability of MHQ0603P6N8HT000
QUANTITY
MHQ0603P6N8HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P6N8HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P6N8HT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.8nH
Tolerance±3%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P6N8HT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P6N8HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P6N8HT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P6N8HT000
DIODE GP 100V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 20POS M-M 2.0M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 75MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1.8V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V SOT523 datasheet.pdf