TDK Corporation MHQ1005P0N7CTD25
MHQ1005P0N7CTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P0N7CTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.7NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P0N7CTD25.pdf
Availability of MHQ1005P0N7CTD25
QUANTITY
MHQ1005P0N7CTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P0N7CTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P0N7CTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.7nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P0N7CTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P0N7CTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P0N7CTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P0N7CTD25
TRANS NPN 80V 10A TO220FP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32VSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 510MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POL CHARGER 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 662MA 280 MOHM datasheet.pdf