TDK Corporation MHQ1005P0N9CT000
MHQ1005P0N9CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P0N9CT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.9NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P0N9CT000.pdf
Availability of MHQ1005P0N9CT000
QUANTITY
MHQ1005P0N9CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P0N9CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P0N9CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.9nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P0N9CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P0N9CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P0N9CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P0N9CT000
RECTIFIER BRIDGE 10A 1000V BR-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 7CONT DIN SLD PNL MNT datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL US8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf