TDK Corporation MHQ1005P1N0ST
MHQ1005P1N0ST picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N0ST
Brief Description
FIXED IND 1NH 1.2A 30 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N0ST.pdf
Availability of MHQ1005P1N0ST
QUANTITY
MHQ1005P1N0ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N0ST
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N0ST
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant15GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N0ST
Related LinksMHQ100, MHQ1005P1N0ST Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N0ST Details Description
Related parts for MHQ1005P1N0ST
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TAPE DBL COATED 9088 .75"X60YRD datasheet.pdf
SINGLE PLUG TERM LONG BODY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf