TDK Corporation MHQ1005P1N4BTD25
MHQ1005P1N4BTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N4BTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.4NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N4BTD25.pdf
Availability of MHQ1005P1N4BTD25
QUANTITY
MHQ1005P1N4BTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N4BTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N4BTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.4nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant12GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N4BTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N4BTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N4BTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N4BTD25
JUMPER-H1506TR/A3048B/X 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG BLK/YEL 2.7-3.9 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf