TDK Corporation MHQ1005P1N5BT000
MHQ1005P1N5BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N5BT000
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N5BT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N5BT000
QUANTITY
MHQ1005P1N5BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N5BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N5BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N5BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N5BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N5BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N5BT000
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
71781-4-SCA II RECEPT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf