TDK Corporation MHQ1005P1N5CT000
MHQ1005P1N5CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N5CT000
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N5CT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N5CT000
QUANTITY
MHQ1005P1N5CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N5CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N5CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N5CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N5CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N5CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N5CT000
RELAY OPTOMOS SP-NO 300MA 4-SOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG 13BIT DUAL SSTL-2 96FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 400W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 850MA 180 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3/32" 3.5" datasheet.pdf