TDK Corporation MHQ1005P1N7ST000
MHQ1005P1N7ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N7ST000
Brief Description
FIXED IND 1.7NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N7ST000.pdf
Availability of MHQ1005P1N7ST000
QUANTITY
MHQ1005P1N7ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N7ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N7ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.7nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N7ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N7ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N7ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N7ST000
CONN HEADR BRKWAY .100 42POS STR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.4V WD 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TXRX 802.11 WORLD BAND 56TQFN datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
2 MM BI-LEVEL EXT Y Y datasheet.pdf