TDK Corporation MHQ1005P1N8BT000
MHQ1005P1N8BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N8BT000
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N8BT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N8BT000
QUANTITY
MHQ1005P1N8BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N8BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N8BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N8BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N8BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N8BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N8BT000
RES 360 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 6.8K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 1000 I/O 1930BGA datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24VQFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 510 OHM 9SIP datasheet.pdf
9416K164 SPRING, GAS, EXTENDED datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V 20% X5R 1210 datasheet.pdf