TDK Corporation MHQ1005P1N8BT000
MHQ1005P1N8BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N8BT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N8BT000.pdf
Availability of MHQ1005P1N8BT000
QUANTITY
MHQ1005P1N8BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N8BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N8BT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N8BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N8BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N8BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N8BT000
CONN RCPT 4POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 3POS PANEL MT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A SCREW datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.25GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf
OSC XO 3.088MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 330MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf