TDK Corporation MHQ1005P20NGTD25
MHQ1005P20NGTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P20NGTD25
Brief Description
FIXED IND 20NH 260MA 1.1 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P20NGTD25.pdf
Availability of MHQ1005P20NGTD25
QUANTITY
MHQ1005P20NGTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P20NGTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P20NGTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance20nH
Tolerance±2%
Current Rating260mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P20NGTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P20NGTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P20NGTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P20NGTD25
CONN HEADER 80POS W/O POST SMD datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC SWITCHER 1-60V datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
37POS F FILT P/C 4-40 1300PF datasheet.pdf