TDK Corporation MHQ1005P24NJTD25
MHQ1005P24NJTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P24NJTD25
Brief Description
FIXED IND 24NH 230MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P24NJTD25.pdf
Availability of MHQ1005P24NJTD25
QUANTITY
MHQ1005P24NJTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P24NJTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P24NJTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance24nH
Tolerance±5%
Current Rating230mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P24NJTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P24NJTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P24NJTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P24NJTD25
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
JUMPER 12MM 16A ZDU 6/ZSI 2.5 datasheet.pdf
TXRX USB +/-15KV ESD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf