TDK Corporation MHQ1005P2N5BTD25
MHQ1005P2N5BTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N5BTD25
Brief Description
FIXED IND 2.5NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N5BTD25.pdf
Availability of MHQ1005P2N5BTD25
QUANTITY
MHQ1005P2N5BTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N5BTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N5BTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.5nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N5BTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N5BTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N5BTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N5BTD25
FAN IMP MTRZD 312X154MM 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220AB datasheet.pdf
SMART PWR, CONNECTOR, NPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf