TDK Corporation MHQ1005P2N5ST000
MHQ1005P2N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N5ST000
Brief Description
FIXED IND 2.5NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N5ST000.pdf
Availability of MHQ1005P2N5ST000
QUANTITY
MHQ1005P2N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N5ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N5ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N5ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N5ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N5ST000
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO244 datasheet.pdf