TDK Corporation MHQ1005P2N5STD25
MHQ1005P2N5STD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N5STD25
Brief Description
FIXED IND 2.5NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N5STD25.pdf
Availability of MHQ1005P2N5STD25
QUANTITY
MHQ1005P2N5STD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N5STD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N5STD25
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N5STD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N5STD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N5STD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N5STD25
IC OPAMP DIFF 300KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 320MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf