TDK Corporation MHQ1005P2N6BT000
MHQ1005P2N6BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P2N6BT000
Brief Description
FIXED IND 2.6NH 900MA 70 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P2N6BT000.pdf
Availability of MHQ1005P2N6BT000
QUANTITY
MHQ1005P2N6BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P2N6BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P2N6BT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.6nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P2N6BT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P2N6BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P2N6BT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P2N6BT000
IC OPAMP GP 266KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf