TDK Corporation MHQ1005P3N5ST000
MHQ1005P3N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P3N5ST000
Brief Description
FIXED IND 3.5NH 900MA 90 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P3N5ST000.pdf
Availability of MHQ1005P3N5ST000
QUANTITY
MHQ1005P3N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P3N5ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P3N5ST000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P3N5ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P3N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P3N5ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P3N5ST000
DIP REMOVER SIZE16 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf