TDK Corporation MHQ1005P3N6CT000
MHQ1005P3N6CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P3N6CT000
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P3N6CT000.pdf
Availability of MHQ1005P3N6CT000
QUANTITY
MHQ1005P3N6CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P3N6CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P3N6CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P3N6CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P3N6CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P3N6CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P3N6CT000
CABLE CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 266POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
BTS VW 10 ASY datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf