TDK Corporation MHQ1005P40NHT000
MHQ1005P40NHT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P40NHT000
Brief Description
FIXED IND 40NH 190MA 1.5 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P40NHT000.pdf
Availability of MHQ1005P40NHT000
QUANTITY
MHQ1005P40NHT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P40NHT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P40NHT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance40nH
Tolerance±3%
Current Rating190mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P40NHT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P40NHT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P40NHT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P40NHT000
CONV 20W 48VIN 12V OUT DC-DC SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG YEL 1000' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 220W datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
SSD SLIMSATA 6G 128GB PE SLC COM datasheet.pdf
OSC SO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf