TDK Corporation MHQ1005P6N2CT000
MHQ1005P6N2CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P6N2CT000
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P6N2CT000.pdf
Availability of MHQ1005P6N2CT000
QUANTITY
MHQ1005P6N2CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P6N2CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P6N2CT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.2nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P6N2CT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P6N2CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P6N2CT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P6N2CT000
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf