TDK Corporation MHQ1005P6N2ST
MHQ1005P6N2ST picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P6N2ST
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P6N2ST.pdf
Availability of MHQ1005P6N2ST
QUANTITY
MHQ1005P6N2ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P6N2ST
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P6N2ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P6N2ST
Related LinksMHQ100, MHQ1005P6N2ST Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P6N2ST Details Description
Related parts for MHQ1005P6N2ST
FIXED IND 820NH 540MA 510 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 138.5 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 10 CKTS LGT 65 datasheet.pdf
15W4 F HD SC 20A POWER THRU HOLE datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 16MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf