TDK Corporation MHQ1005P75NGTD25
MHQ1005P75NGTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P75NGTD25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 75NH 160MA 2.2 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P75NGTD25.pdf
Availability of MHQ1005P75NGTD25
QUANTITY
MHQ1005P75NGTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P75NGTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P75NGTD25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance75nH
Tolerance±2%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P75NGTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P75NGTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P75NGTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P75NGTD25
JUMPER-H1501TR/A3048W/H1501TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MODULE MCF5475 FIRE ENGINE datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W SOT363 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 310VAC datasheet.pdf