TDK Corporation MHQ1005P8N7JTD25
MHQ1005P8N7JTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P8N7JTD25
Brief Description
FIXED IND 8.7NH 550MA 170 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P8N7JTD25.pdf
Availability of MHQ1005P8N7JTD25
QUANTITY
MHQ1005P8N7JTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P8N7JTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P8N7JTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance8.7nH
Tolerance±5%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P8N7JTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P8N7JTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P8N7JTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P8N7JTD25
IC REG LDO 5V 1A TO252-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.1A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HNSOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE PLUG 4POLE datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMA datasheet.pdf
CRYSTAL 13.00 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf