TDK Corporation MHQ1005P91NJT000
MHQ1005P91NJT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P91NJT000
Brief Description
FIXED IND 91NH 160MA 2.3 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P91NJT000.pdf
Availability of MHQ1005P91NJT000
QUANTITY
MHQ1005P91NJT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P91NJT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P91NJT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance91nH
Tolerance±5%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P91NJT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P91NJT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P91NJT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P91NJT000
CONN RCPT 8POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DSUB 9 F NMB datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
MODULE DIODE 400V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf