TDK Corporation MHQ1005P9N5HT000
MHQ1005P9N5HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P9N5HT000
Brief Description
FIXED IND 9.5NH 500MA 210 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P9N5HT000.pdf
Availability of MHQ1005P9N5HT000
QUANTITY
MHQ1005P9N5HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P9N5HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P9N5HT000
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance9.5nH
Tolerance±3%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P9N5HT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P9N5HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P9N5HT000 Details Description
Related parts for MHQ1005P9N5HT000
IC MICROMAN 5V ACT LO 10% 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 0.85A SOT323-3 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 28V datasheet.pdf