TDK Corporation MHQ1005PR15JT000
MHQ1005PR15JT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005PR15JT000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 110MA 9 OHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005PR15JT000.pdf
Availability of MHQ1005PR15JT000
QUANTITY
MHQ1005PR15JT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005PR15JT000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005PR15JT000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance150nH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Q @ Freq22 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package1006 (0402)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005PR15JT000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005PR15JT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005PR15JT000 Details Description
Related parts for MHQ1005PR15JT000
IC REG LDO 2.85V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ANT BLUETOOTH W-LAN ZIGBEE WIMAX datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 14AWG YELLOW 1000 datasheet.pdf
LP 7.50/90/10 OG datasheet.pdf
SCT3250EX 12.39" 8" EX111 datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK 7.0X5.0 CMOS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf