TE Connectivity Alcoswitch Switches MHS222GRA
MHS222GRA picture photo
Mfg. Part Number
MHS222GRA
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
MHS222GRA.pdf
Availability of MHS222GRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MHS222GRA Order Process
Ship out your order
Specifications of MHS222GRA
Internal Part NumberEIS-MHS222GRA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMHS222GRA Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package450
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMHS
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard
Actuator Length4.50mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Travel4.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life15,000 Cycles
Electrical Life15,000 Cycles
Operating Force600gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHS222GRA
Related LinksMHS2, MHS222GRA Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
MHS222GRA Details Description
Related parts for MHS222GRA
BOX ABS BLACK 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS BLACK datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 6A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 2DIGIT RED CA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W D5B datasheet.pdf