Vicor Corporation MI-22J-IY-S
MI-22J-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-22J-IY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W
Datasheet Download
MI-22J-IY-S.pdf
Availability of MI-22J-IY-S
QUANTITY
MI-22J-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-22J-IY-S
Internal Part NumberEIS-MI-22J-IY-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)50V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-22J-IY-S
Related LinksMI-22, MI-22J-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-22J-IY-S Details Description
Related parts for MI-22J-IY-S
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 36POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 22MM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 18POS datasheet.pdf
THYRISTOR INV 410A 1200V TO200AC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf