Vicor Corporation MI-22J-MX-F2
MI-22J-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-22J-MX-F2
Brief Description
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W
Datasheet Download
MI-22J-MX-F2.pdf
Availability of MI-22J-MX-F2
QUANTITY
MI-22J-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-22J-MX-F2
Internal Part NumberEIS-MI-22J-MX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)50V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-22J-MX-F2
Related LinksMI-22J, MI-22J-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-22J-MX-F2 Details Description
Related parts for MI-22J-MX-F2
AC/DC CONVERTER 5V 96W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR ECL UFAST 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
IC SW IPS 2CH HIGH SIDE 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf