Vicor Corporation MI-250-IW-S
MI-250-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-250-IW-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 100W
Datasheet Download
MI-250-IW-S.pdf
Availability of MI-250-IW-S
QUANTITY
MI-250-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-250-IW-S
Internal Part NumberEIS-MI-250-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-250-IW-S
Related LinksMI-25, MI-250-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-250-IW-S Details Description
Related parts for MI-250-IW-S
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC 2416 datasheet.pdf
IC BUFF SCHM TRG ULP-A 6MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf