Vicor Corporation MI-254-IW-F2
MI-254-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-254-IW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVRT DC/DC 155VIN 48VOUT 100W
Datasheet Download
MI-254-IW-F2.pdf
Availability of MI-254-IW-F2
QUANTITY
MI-254-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-254-IW-F2
Internal Part NumberEIS-MI-254-IW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-254-IW-F2
Related LinksMI-254, MI-254-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-254-IW-F2 Details Description
Related parts for MI-254-IW-F2
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A TP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
8000UF 15V 25.7X92.5 85C AXI datasheet.pdf