Vicor Corporation MI-254-MY-F2
MI-254-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-254-MY-F2
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W
Datasheet Download
MI-254-MY-F2.pdf
Availability of MI-254-MY-F2
QUANTITY
MI-254-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-254-MY-F2
Internal Part NumberEIS-MI-254-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-254-MY-F2
Related LinksMI-254, MI-254-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-254-MY-F2 Details Description
Related parts for MI-254-MY-F2
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 440 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
MCU 8BIT 60KB FLASH/ROM 64-LQFP datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
CONNECTPORT X4 XBEE 2.4GHZ datasheet.pdf