Vicor Corporation MI-25K-MW-F2
MI-25K-MW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-MW-F2
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25K-MW-F2.pdf
Availability of MI-25K-MW-F2
QUANTITY
MI-25K-MW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-MW-F2
Internal Part NumberEIS-MI-25K-MW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-MW-F2
Related LinksMI-25K, MI-25K-MW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-MW-F2 Details Description
Related parts for MI-25K-MW-F2
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SC79 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GRN RD/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LOW POWER SC70 datasheet.pdf
KNOB SMOOTH 3.250" ALUMINUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC TRANS PNP 2A 20V SOT1061 datasheet.pdf