Vicor Corporation MI-25K-MW-F3
MI-25K-MW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-MW-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25K-MW-F3.pdf
Availability of MI-25K-MW-F3
QUANTITY
MI-25K-MW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-MW-F3
Internal Part NumberEIS-MI-25K-MW-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-MW-F3
Related LinksMI-25K, MI-25K-MW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-MW-F3 Details Description
Related parts for MI-25K-MW-F3
Crystal 33.3330MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN HSNG 7POS .100 W/RAMP/RIB datasheet.pdf
TERM BLCK RCPT 16POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
USB DATA LOGGER FOR CURRENT datasheet.pdf
OSCILLATOR 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf