Vicor Corporation MI-25K-MW-F3
MI-25K-MW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25K-MW-F3
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25K-MW-F3.pdf
Availability of MI-25K-MW-F3
QUANTITY
MI-25K-MW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25K-MW-F3
Internal Part NumberEIS-MI-25K-MW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25K-MW-F3
Related LinksMI-25K, MI-25K-MW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25K-MW-F3 Details Description
Related parts for MI-25K-MW-F3
CONN RING 14-16 AWG #14 BUDGET datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.08UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
MICRO BRACKET 90DEG MDM-51 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf