Vicor Corporation MI-25X-IW-F2
MI-25X-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25X-IW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W
Datasheet Download
MI-25X-IW-F2.pdf
Availability of MI-25X-IW-F2
QUANTITY
MI-25X-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25X-IW-F2
Internal Part NumberEIS-MI-25X-IW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19.2A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25X-IW-F2
Related LinksMI-25X, MI-25X-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25X-IW-F2 Details Description
Related parts for MI-25X-IW-F2
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OSC XO 112.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 25A 38W datasheet.pdf
DVI TX/VGA OUT DAUGHTER BOARD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V CH 1206 datasheet.pdf
CAP FILM UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf