Vicor Corporation MI-26J-MX-S
MI-26J-MX-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-26J-MX-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 75W
Datasheet Download
MI-26J-MX-S.pdf
Availability of MI-26J-MX-S
QUANTITY
MI-26J-MX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-26J-MX-S
Internal Part NumberEIS-MI-26J-MX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)125V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.083A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-26J-MX-S
Related LinksMI-26, MI-26J-MX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-26J-MX-S Details Description
Related parts for MI-26J-MX-S
RES SMD 13.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SPIRAL WRAP PVC 1/4" X 100' datasheet.pdf
CONN CABLE STANDARD STRAIGHT 10M datasheet.pdf
IC REGULATOR DDR-II TERM 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf