Vicor Corporation MI-26T-IX-S
MI-26T-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-26T-IX-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 75W
Datasheet Download
MI-26T-IX-S.pdf
Availability of MI-26T-IX-S
QUANTITY
MI-26T-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-26T-IX-S
Internal Part NumberEIS-MI-26T-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)125V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-26T-IX-S
Related LinksMI-26, MI-26T-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-26T-IX-S Details Description
Related parts for MI-26T-IX-S
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSIMP DIESALE datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 20LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.6V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 520MA 520 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf