Vicor Corporation MI-27K-IY-S
MI-27K-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
MI-27K-IY-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 50W
Datasheet Download
MI-27K-IY-S.pdf
Availability of MI-27K-IY-S
QUANTITY
MI-27K-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-27K-IY-S
Internal Part NumberEIS-MI-27K-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)310V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 1.80" W x 0.50" H (106.7mm x 45.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-27K-IY-S
Related LinksMI-27, MI-27K-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-27K-IY-S Details Description
Related parts for MI-27K-IY-S
RES 10.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 30V 200MA 1812L datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 6.6MH 2.7A VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf